Innoxia Corpora hraje vynikající muziku a myslím že svou deskou vyrazila hodně lidem včetně mě dech. Tenhle rozhovor vznikl mejlovou cestou a já doufám že se Vám bude líbit. Luděk

Takže na úplnej úvod Vás co nejsrdečněji zdravím a hnedka Vás poprosím o představení kapely, vydaný nahrávky, plány do let příštích a další organizační věcičky :o))..
Zdarec, INNOXIA CORPORA je parta kámošů ze Zubří, která především díky Malarii vydala jednu desku, protože promo/demo kazety se nepočítají. Tahle parta funguje už hodně dlouho, a od ledna hrajeme dokonce se dvěma kytarama. Z velkých plánů je teď nejdůležitější sehnat další zkušebnu, protože maloměsto Zubří z naší poslední zkušebny vytváří komerční podnikatelský prostor. Z těch vzdálenějších plánů je to samozřejmě nahrání hromady nových věcí na další LP. Ale to jsou jen plány, které stejně většinou skončí úplně jinak.
Před rokem Vám vyšla deska "Je těžké otočit prst proti sobě". Pro mě osobně jedna z vrcholnejch nahrávek na český punk scéně a mimořádně energií nabitá deska. Jak jste s ní spokojený Vy?
Díky. Měli jsme strašné štěstí, nahrál to s náma náš starý kámoš Zub v jednom zrušeným studiu, kde dříve dě-lal. To se ale nelíbilo majiteli toho studia a my jsme tak valili na mastering k Zubovému kámošovi Ježkovi, chlapíkovi co točí v podstatě celý Silver Rocket Records. Oba udělali super práci a my měli najednou perfektně natočenou desku. Další kus práce odvedl Martin Valášek, který si užil dost pikantních situací při tisku obalu a celé té vydavatelské dřině. Z deskou jsme spokojeni taky díky všem těm lidem co nám ji pomohli vytvořit právě tak jak vypadá. Energii určitě taky má, ale o vrcholech bychom nemluvili, bylo tady spousty kapel co si podobné oceňování zaslouží víc.
Vaše muzika není jen o hudbě ale obsahuje taky velmi dobrý texty.. Jaký kapely motivovaly Vás v tom co teď děláte a byly pro Vás nějakým třeba odrazovým můstkem?
Odrazovým můstkem všeho nejsou kapely, i když každýho z nás svým způsobem ovlivňují. Důležitý odrazový můstek jsou lidé okolo, situace co zažíváš a pocity které z toho všeho kolem cítíš. To vše se dá do muziky i textů zasadit. Text i hudba se tak stává způsobem, kterým se v tu chvíli z danou věcí vyrovnáváš a na kterou reaguješ. Dokud bude tohle vyrovnávání a pochybování pokračovat, máme co na práci. Tyhle texty jsou pro někoho možná málo konkrétní, ale my jsme rádi, že si v nich každý může najít to svoje.
Promítá se nějak to co děláte do vašeho okolí? Záleží Vám na tom jak Vás okolí bere, setkáváte se s předsudkama a nějakou záští kvůli tomu jaký jste, jaký máte názory nebo jak vypadáte?
To co děláme se samozřejmě promítá do našeho okolí, zároveň se věci z okolí promítají do nás, pokud chceš dělat tyhle věci opravdově tak to ani snad jinak nejde. Když věříš tomu co a proč to děláš, je o tvé cestě celkem rozhodnuto. A v téhle chvíli je fajn, že můžeme s klidným svědomím říct, že děláme právě to co chceme. Naše okolí je věc trochu jiná, nezáleží nám na tom jak nás bere třeba sousedka z přízemí, jestli myslíš tohle, těžko by její reakce mohla být zajímavá. Pokud myslíš okolí kámošů a jak hodně lidí rádo říká scény, tam nás reakce zajímá. Touhle reakcí je ale potřeba se nechat překvapit, a nekalkulovat dopředu s tím, co na to asi kdo řekne, to by jsme byli v hajzlu. Co se týče předsudků a zášti kvůli vzhledu, zdá se, že si česká společnost za těch pár let pomalu zvykla, a maloměstští zaprděnci, idioti, nazi skins a katolíci jen dělají to na co jim rozum stačí. Připadá nám, že důležitější je u předsudků ta věc, že málo kdy vznikají na základě vlastní, osobní zkušenosti. Lidi si vytváří své předsudky na základě různých stupidních keců a drbů. Stejně stupidní jsou tak i jejich před-sudky.
Jedna moje kamarádka mi nedávno říkala že jí punková scéna připadá jako nedostupná sekta kde je pro "nováčka" strašně těžký se zorientovat a nějak se do ní dostat, že hodně lidí kouká na nový troš-ku zpatra. Jak vy jste se dostali k punku / Hc a co říkáte tomuhle pohledu človíčka "zvenku"?
Každý z nás se k tomu před víc než desíti roky připlet trochu jinak. Ale když nám bylo kolem 15-ti byla ta nej-lepší věc chodit na koncerty, kterých bylo v Rožnově a okolí moc. Nebyli to jen punx, spíš máničky, alternativa, prostě cokoliv. Svýho času tu snad všichni hráli v různých kapelách a hledali sami sebe. Věci šly dál, většina kapel se rozpadla a máničky zahnily. Zůstala parta kámošů pankáčů. Začalo se hrát v garáži - asi nejlepší kon-certy co mohly bejt, pak přišel Vrah - ale to je současnost takže se přijeďte podívat. A jestli je punková scéna jak říkáš jako uzavřená sekta, míváme pocit že někdy určitě. Ale to není o punku ne-bo hardcoru, to je o zabedněnosti a izolaci ve které se pár lidí může cítit jako strašní chytráci, a na ty další pak ukazovat prstem.
Co vaše práce? Jste spokojený s tím co děláte nebo studujete? Myslíte že je hodně těžký sehnat práci která člověka opravdu naplní a baví?
Jo, jsme spokojený - tři z nás pracují tak jak nám to vyhovuje a zbylí dva společně studují a brigádničí jak mů-žou. Práce a studium jsou ale jen zlomky toho, co vlastně děláme, není to zatím naše životní poslání. K poslední části otázky asi tolik. Pokud tě něco baví tak to dělej a pokud tě to i naplňuje buď rád. Problém je to, že musíš často shánět nebo dělat práci která tě sere a vůbec nenaplňuje, ale máš tak možnost přijít k lepším prachům a tak se líp uživit nebo umrtvit.
Myslíte že člověk kterej hlásá určitý názory nebo myšlenky může bejt zodpovědnej za to jak ty myš-lenky pochopěj a nebo zrealizujou ti kteří mu naslouchají? Může to být jak v pozitivním tak negativ-ním smyslu - důsledek. Uvedení slov do reality podle nějakýho modelu.
Tahle otázka je teda fakt dost divná. Pokud myslíš to, že si fanoušek Innoxia zlomí ruku, když bude otáčet prst proti sobě, tak za to zodpovědnost necítíme. Jako jedinec, který něco řekne přece nemůžeš přebírat zodpo-vědnost za to, jak tě někdo pochopí. To už je jen věc toho dalšího člověka. Pokud ještě existuje svoboda individuálního vyjádření ať si každej říká a myslí co chce. Fakt každej, protože jinak je to v háji. A co se týče uvedení slov do reality podle nějakýho modelu, v tom ti teda fakt nerozumíme.
Kam až je potřeba zajít v prosazování určitých názorů? Jak koukáte na používání násilnejch metod při prosazování a hájení byť sebelepších myšlenek? Kdy je a kdy není to násilí "ospravedlnitelný"? Podle mě se sebekrásnější myšlenka pro jejíž prosazení se používá prostředků kde násilí hraje hlavní roli právě díky tomu násilí degraduje a ustupuje do pozadí, určitě podle toho jak se na to dívá "nor-mální" veřejnost..
Nejsme zastánci násilného způsobu přesvědčování lidí nebo prosazování názorů a ideologií. Nesouhlasíme s tím a nechápeme to taky proto, že nemáme a nechceme nikoho o ničem přesvědčovat. Nemáme žádný pro-gram ani desatero na to jak udělat tenhle posranej svět lepší, jen ať si každej pokoumá sám co vlastně chce. A pokud má někdo potřebu prosazovat názory násilím, je to blbý. Císařové, inkvizice, šlechta, náckové, komouši a hromada dalších co všem namlouvali sebelepší řešení a spasitelský názory byli akorát svině, co si k prosa-zování svých spasitelských bludů pomáhali mečem nebo armádou zmanipulovaných idiotů. Jako násilné nevnímáme přímé akce a blokády. Zde se násilí totiž neobjevuje jako hlavní motiv jednání, nejdeš tam proto, abys někomu rozflákal hubu. Jseš tam naopak proto, abys svou účastí a svým tělem demonstroval různý věci. Když se ale najde skupina, co udělá z nenásilné akce svou provokací akci násilnou, tak nás to pěk-ně sere.
Právě jsem se vrátil z jednoho koncertu na kterém jsme hráli s punkrockovýma kapelama.. Situace vypadala asi tak že lidi kterejch bylo asi 30 byli ožralí už při první kapele a tak jsme měli vpodstatě "klasickou zkoušku". Má podle Vás smysl hrát na podobných akcích, kdy se snažíte vrazit do lidí ně-jakou energii a předat jim nějaký svý názory a vidíte že jejich největší zájem spočívá v tom jestli mají plný pivo a ubalenýho špeka..? Není to první naše zkušenost a já osobně už tyhle akce vidím docela skepticky.. Stává se Vám někdy něco podobnýho?
Jasně že se tyhle věci stávají,to zná určitě každá kapela, ale tahle punkrocková klasika je nám o dost milejší, než když mladej straight edge říká kámošům během koncertu kde se dají koupit fajn antiperspiranty a protože se neslyší jdou raději ven. Z nějakou energií a vystoupením kapel si každej dělá co chce. A to je taky postoj a názor, nedá se prostě pařit vždy a na všechno. Neupíráme nikomu pivo, jointa ani antiperspirant, ať se lidi při koncertech baví jak uznají za vhodné. Největší smysl hraní koncertů je podle nás především v pocitu samotné-ho hraní, v pocitu kapely, lidi a obecenstvo jsou až na dalším místě. Prostě smysl to musí mít především pro tebe samého když hraješ. A publikum které na muziku paří a baví se? Pokud proběhnou mezi lidma a kapelou ty správný blesky je to su-per. My jsme na jednom koncertě ve Švédsku hráli pouze pro ostatní kapely a člověka co to organizoval. Nikde ni-kdo, žádný piva, prostě nic, jen hrstka lidí z kapel co si vzájemně předávají pocity a energii. Nepotřebovali jsme ani 30 lidí na to, aby to byl jeden z nejlepších koncertů.
A jsem u koncertů.. přijde mi že na koncerty chodí čím dál tím míň lidí, jezdí stejný xichty a na kon-certě spíš uvidíš nadšence který přijedou třeba přes půl republiky než lidi kteří mají ten koncert "pod nosem" a přitom propagace bývá většinou velmi dobrá.. Čím je tohle způsobený? Je stejná situace i u Vás a nebo lidi nechoděj na koncerty jen tady? Pro příklad 20-30 lidí je tu na koncertech běžná zále-žitost vyjma festivalů jako třeba Koncert proti proudu nebo Obscene Society který už jsou "zaběhnutý".
Lidi co jezdí na koncerty po celé republice, a nejen po ní jsou vážně fajn. Je super, že dají nějaké akci tak moc a myslíme, že si to každý nejlíp uvědomí, když se párkrát projede a podívá jak to kde chodí. Jezdíme hrát nebo pařit na koncerty kdekoliv a dobrý na těch cestách je, že to nejsou jen koncerty, ale vlastně příběhy. Když se někam táhneš pěkný kus cesty, víš sakra dobře proč to děláš. Někteří z těch lidí co to mají přímo pod nosem můžou prostě jen zabíjet čas. Na Vraha chodí většinou dost lidí, ale i tak záleží na spoustě věcí a hlavně na samotnejch lidech jestli chtějí přijít. Na Vraha chodí tolik lidí asi proto, že si mají z čeho vybrat, jedni lidi chodí na výstavy, další na filmáče, jinačí na fotbal a pak se navíc můžou sejít na koncertě od punku po hip-hop.
Další otázka trošku naváže. Jak vnímáte scénu? Převažuje v ní víc pozitiv a nebo negativ.. a když tak jaký??
Scénu nevnímáme jako nějakou síť ideálních vztahů a aktivních lidí, jak bývá často prezentována. Už dlouho necítíme sounáležitost scény, není ani mezi pořadateli koncertů , ani mezi kapelama. Nepatříme k těm, co o scéně namluvili hodiny. Pro nás tvoří "scénu" jen několik velmi dobrých přátel, kteří si vzájemně pomáhají a mají chuť něco opravdu udělat a na které se vždy můžeš spolehnout.
Podporujete nějaký organizace nebo anarcho aktivity a jak se koukáte na jejich činnost / prospěšnost / úspěšnost v tom co dělají a jak to dělají.
Podporujeme sami sebe navzájem, to je ta nejlepší anarcho činnost jakou můžeme udělat. Necítíme ji ani jako anarcho a myslíme, že je víc prospěšná než hromada všech poboček a frakcí různých organizací co si volí, nebo už ani nevolí své moudré předsedy a vydávají občasná prohlášení.
Myslíte že člověk může zodpovědně na stoprocent prohlásit že zůstane hardcore / punk navždy? Že nespadne za pět - deset let do toho konformního stylu života proti kterýmu tak brojil. Proč spousta li-dí opouští hardcore vody a začíná žít "spořádaným" životem?
Zodpovědně a na sto procent to prohlásit může, jde o to jestli takový opravdu zůstane nebo jestli se změní. Změna je přirozená a nemusí být nutně zlá, spousta lidí opouští HC "scénu", protože už prostě nemají čas na všechny ty akce. Mají své starosti s rodinou a životem, které jsou důležitější než nějaká scéna a své ideály a názory si nechávají uvnitř sebe sama. Pokud jsou spontánní a upřímní nesou si to s sebou, vypadají sice možná konformně, ale to jsou jen zdání někoho. To jsou jen soudy podle zevnějšku. Tak nějak to možná vní-mají sousedky z přízemí. P.S.: Vypadáme konformně.
Máte vy nějakej model nebo nějakou vizi ke který se přikláníte a která není vzdálená realitě co se týče uspořádání společnosti a života? Zdá se mi že spousta lidí kteří kritizujou tu či onu věc nejsou schopní přijít s nějakým alternativním řešením.
Nemáme žádnou vizi jak by se dalo něco na současné společnosti změnit, ale odpovědí a řešením by mohla být třeba atomová válka, nebo zvýšení hladin oceánů, nebo nedostatek pitné vody, stačí si vhodně zatipovat a pak ještě chvíli počkat. Pak to bude vypadat asi dost jinak a modely nebo programy ti budou k ničemu.
No ale už Vás nechám na pokoji.. díky moc za ochotu a spáchání tohohle rozhovoru, přeju hodně štěstí v dalších plánech jak s kapelou tak i do života a pokud Vám zbylo cokoliv na srdci co byste chtěli vyjádřit, tak tenhle prostor je jen Váš.
Taky díky, Innoxia Corpora.

Kontakt: P.O. BOX 153, 756 61 Rožnov P/R, innoxia.corpora@centrum.cz


Zpět na rozhovory